Новак Джокович беше определен за Спортист на Балканите в анкетата на БТА за рекорден шести път, Тайбе Юсеин беше класирана на шесто място

• Written by:

София, 13 януари (БТА).
Сръбският тенисист Новак Джокович беше определен за рекорден шести път за Спортист на Балканите в анкетата на Българската Телеграфна Агенция.
В 47-то издание на традиционното допитване за 2019 участваха националните агенции на страните от региона – БТА (България), АНА-МПА (Гърция), АДЖЕРПРЕС (Румъния), Анадолска Агенция (Турция), ТАНЮГ (Сърбия), МИНА (Черна гора), МИА (Македония), ХИНА (Хърватия), ФЕНА (Босна и Херцеговина) и АТА (Албания).
Призовата тройка допълниха баскетболисът Янис Антетокунбо (Гърция) и тенисистката Симона Халеп (Румъния), а от българите състезателката по борба Тайбе Юсеин беше класирана на шесто място, а гюлетласкачката Радослава Мавродиева е девета.
Джокович отново заслужи приза след петте си поредни победи от 2011 до 2015 година, с което изпревари досегашната рекордьорка Стефка Костадинова (България), която има пет отличия в анкетата за Спортист на Балканите.
Белградчанинът спечели титлите от Големия шлем в Австралия и на „Уимбълдън“ през 2019 година, както и общо пет трофея в Тура на АТП. Той единствен беше посочен в анкетните карти на всичките десет участвали национални агенции и получи общо 73 точки.
На второ място с 45 точки се класира баскетболистът Янис Антетокунбо от Гърция. Той имаше ключова роля за първото място на Милуоки в редовния сезон на Националната баскетболна асоциация, беше избран за Най-полезен играч (МВП) в лигата и участва в Мача на звездите.
Шампионката на „Уимбълдън“ Симона Халеп (Румъния) е трета с 40 точки.
Победителят във финалния турнир на АТП в Лондон Стефанос Циципас (Гърция) се нареди четвърти с 32 точки. Със силната 2019 година Циципас се утвърди в топ 10 на мъжкия тенис, като спечели общо три титли през сезона.
Световният вицешампион в бягането на 800 метра Амел Тука от Босна и Херцеговина беше класиран на пета позиция с 30 точки.
Шеста с 28 точки е Тайбе Юсеин, европейска шампионка и световна вицешампионка по борба в категория до 62 килограма.
На седмо място с 25 точки е волейболистката Тияна Бошкович, която помогна на Сърбия да спечели титлата на Европейското първенство за жени, на което тя беше избрана за най-полезна състезателка.
Осми с 22 точки е Ръза Кааялп (Турция), световен и европейски първенец по борба класически стил при най-тежките до 130 килограма.
Девета с 21 точки е европейската шампионка в зала в тласкането на гюле Радослава Мавродиева, а десетката с 20 точки затваря състезателката по джудо Майлинда Келменди (Косово), европейска шампионка и бронзова медалистка от световното първенство в категория до 52 килограма.
Още трима българи получиха точки в допитването. Световният вицешампион по биатлон в индивидуалната надпревара на 20 километра Владимир Илиев раздели 16-ото място с 10 точки. Европейският първенец по вдигане на тежести в категория до 73 килограма Божидар Андреев е 21-и с 8 точки, а европейският вицешампион по джудо Ивайло Иванов в категория до 81 килограма е 40-и с 1 точка.
Общо 42 спортисти заслужиха точки в анкетата през тази година.