BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

30-години на сектора по българистика към молдовския Институт за културно наследство

  • Written by:

В Кишинев се проведе кръгла маса по случай 30 години от основаването на Сектора по българистика (днес – група „Етнология на българите“) на Центъра по етнология към Института за културно наследство на Молдова. В Молдовската академия на науките се събраха учени от Молдова, Гагаузия и Украйна, съобщава http://www.bta.bg/bg/c/MI/id/2100115

Българският посланик Евгени Стойчев поздрави научните работници с кръглата дата и връчи грамоти за дългогодишна работа за утвърждаване на българската култура и традиции в република Молдова. Той благодари на българистите в Република Молдова, които определи като „основен генератор за формиране на представите за българската общност като наследници на нация с древна и съвременна история“. Благодари и на всички историци, езиковеди, литературоведи, етнографи, които провеждат изследвания свързани с българите в Молдова и Украйна. Република България и посолството в Кишинев ще продължат в рамките на своите възможности да оказват помощ на българистите в Молдова, каза посланикът и приветства предложението за подписването на документ за сътрудничество между академиите на науките на България и Молдова. Приветствам и провеждането на международен конгрес, както и създаването на съвместна комисия от български и молдовски историци, каза българският посланик.

За приноса на отдела по българистика говори и докторът по история, доцент, председател на асоциацията на учители-българисти в Молдова Елена Рацеева и други учени.

Докторът на историческите науки, председателят на Научното дружество на българистите Николай Червенков награди учени с диплома за принос в развитието на българистиката и за активна дейност за съхраняване и популяризиране на българската история, култура и език в Молдова.

В работната част на кръглата маса Червенков подробно разказа за историята на създаването на отдела за българистика при Молдовската академия на науките. Доклади изнесоха научните работници Иван Думиника, Емилия Банкова, Надежда Кара, Диана Никогло, Александър Ковальов, акад. д-р Михаил Станчев, директорът на българската библиотека в Кишинев „Христо Ботев“ Анжела Олереску.

Днес секторът по българистика се състои от четирима специалисти (двама етнолози, историк и филолог), които работят върху проблеми, свързани с етнологията на бесарабските българи (материална и духовна), които живеят в Молдова. „Мисля, че ние работим активно, успешно и дано да се запазим, макар, че има и заплаха от това, че няма да ни има“, подчерта началничката на отдела Надежда Кара.

Източник: Ирина Богоева

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!