„Франс прес“: Катастрофа, лекарите на Балканите са на ръба на пропастта

  • Written by:

Няма достатъчно лекари, няма достатъчно легла: крехките здравни служби на Балканите са на ръба на пропастта с постоянното увеличаване на случаите на коронавирус, напомняйки на някои хаоса от войните през 90-те години. Страшният кошмар, медицинският провал започнаха да стават реалност в бедния регион, който отначало удържа пандемията със строги противоепидемични мерки пише „Франс Прес“, цитирани от БТА.

Лекар в Босна, пожелал да остане анонимен, разказа на АФП, че му е трудно да лавира между многобройните пациенти, чийто живот виси на косъм.

„Ситуацията ми напомня за войната и има опасност през зимата да стане по-зле. Вършим работата на трима, ако не и на петима.“

Втората вълна е много по-силна от тази през пролетта, напомняйки за дефицитите в медицинските системи, които страдат от липса на ресурси, на лекари и медицински сестри, заминали за Западна Европа.

От Западните Балкани има масова емиграция и специално емигрират добре образованите млади хора, които бягат от безработицата, корупцията и от ниските заплати. От началото на кризата през март са регистрирани над 10 000 смъртни случаи и почти половината от тях са през последния месец.

Няма места

Босна, Северна Македония и Черна гора са сред десетте европейски страни с най-висока смъртност съпоставено с броя на жителите, според изчисление на АФП.

Притиснати от икономическите ограничения, правителствата се отказаха да върнат драстичните мерки, като често избират да ограничат работното време на ресторантите, баровете и другите заведения. Още преди пандемията Балканите бяха сред европейските страни с най-малко лекари на глава от населението според Световната здравна организация. Днес медицинските ефективи са още по-намалени от заразата. В Сърбия общо 2000 медицински работници са в самоизолация, а болниците са препълнени.

„Никога не съм изпитвал нещо такова през кариерата си“, каза с разтреперан глас по телевизия Ен1 Раде Панич, председател на синдиката на сръбските лекари.

„Нямах място за пациенти, смятани за по-леки от медицинска гледна точка, нямах къде да ги прехвърля“, казва този анестезиолог, който работи в „червената зона“ в болница за лечение на Ковид-19.

Контактите

В Белград вече няма свободни места в болниците и властите бързат да отворят две нови лечебни заведения. Косово, където недостигът на лекари принуждаваше още преди кризата жителите да отиват за лечение в съседните страни, предвижда да превърне някогашни хотели в болници.

Веприм Морина, 33-годишен треньор, бе върнат от болница в Прищина, след като се срещна с вируса. „Лекарят ми каза да си взимам лекарствата в къщи“, каза той за АФП.

Той успял да намери и наеме медицинска сестра вкъщи, както правят мнозина от хората, които имат средства. За да получиш легло в болница, трябва да имаш „контакти“ и „много късмет“.

В съседна Албания най-малко 300 заможни пациенти заминаха да се лекуват в чужбина, специално в Турция, а медицинският престой струва няколко десетки хиляди евро. Правителството на Северна Македония принуди частните болници да поемат част от работата, защото обществените болници се препълниха.

„Става все по-тежко“, заяви министърът на здравеопазването Венко Филипче миналата седмица. Пред клиниките в Скопие семействата на пациентите носят храна и понякога лекарства.

„Катастрофа. Няма организация. Никой не отговаря на телефона с часове“, разказва мъж, който се опита да получи информация за близък. Медицинският персонал се „бори, но не може да прави всичко“.

В Инфекциозната клиника в Прищина, пълна до краен предел, семействата също помагат. „Не е идеалният случай заради опасността, но голям брой пациенти и малък брой лекари задължават семействата да останат /с пациентите/“, каза Йехона Жития, която се грижи за болния си съпруг.

Хърватските лекари също предупредиха за недостига на персонал и екипировка в писмо, подписано от шест професионални организации. Над 2100 болни са хоспитализирани и системата ще „рухне“, ако тази цифра достигне 3000, предупредиха те. Властите в региона са притиснати между медицинската неотложност и необходимостта да бъдат защитени крехките икономики.

„Много сме бедни, за да наложим тотални ограничения два пъти“, подчерта хърватският икономист Любо Юрчич.

В Босна почти всичко остава отворено – магазини, кина и спортни зали, страната не може да финансира мерки в подкрепа на предприятията и техните работници. Ясмина Смаич, шеф на екипите, които се грижат за най-тежките случаи в болницата в Тузла, би искала да се въведат повече мерки, защото се страхува от „катастрофални последици“.

Тя възлага всичките си надежди на ваксините.

„Ваксината ми дава надежда, ако бъде достъпна в не много далечно време.

Източник: plovdiv24.bg

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!