Пaрламентарното събрание на Съвета на Европа оцени напредъка на Северна Македония през 2020 година в различни области

  • Written by:

Пaрламентарното събрание на Съвета на Европа през месец януари публикува доклад за напредъка на Северна Македония през 2020 година в различни области. Северна Македония, заедно с България и Черна Гора, е страна поставена под т.н.пост-мониторинг диалог на Съвета на Европа.

Пaрламентарното събрание на Съвета на Европа в доклада приветства положителното развитие и напредъка, постигнат през отчетния период в Северна Македония, заради способността на четирите основни политически партии, въпреки различните им възгледи и различен етнически произход, да постигнат консенсус, за да отложат датата на предсрочните парламентарни избори (за 15-ти юли) предвид пандемията Covid-19.

Пaрламентарното събрание на СЕ в доклада изтъква, че процесът на европейска интеграция на страната бил белязан от решението на Съвета на Европейския съюз да започне преговори за членство със Северна Македония на 26 март 2020 г. – решение, което страната очаква от 2009 г.

При това се посочва, че преговорите за присъединяване все още не са започнали, тъй като България блокира решението на Съвета на министрите на ЕС да приеме рамка за преговори за Северна Македония. Според доклада, България се противопоставя на използването на македонския език в преговорната рамка и има различни виждания относно общата история на двете страни, въпреки подписването на Договора за добросъседски отношения със Северна Македония през 2017 г.

В доклада за Северна Македония по-нататък пише, че като цяло демократичните институции в страната функционират добре. Парламентът успял да осигури конструктивен политически диалог и да изпълни законодателните си функции, продължава реформата на разузнавателните служби, а Европейската комисия отбелязала напредък в изпълнението на стратегията за съдебна реформа и създаването на механизми за осигуряване на съдебна независимост и отчетност.

Също така е приветствано приемането на новия Закон за прокуратурата в страната, насочен към осигуряване на устойчиво решение на делата на Специалната прокуратура за престъпления, свързани и произтичащи от съдържанието на незаконното подслушване на телефонните разговори в Северна Македония. В доклада се изтъкват и забележимите усилия на властите в Северна Македония за преразглеждане на законодателната рамка за борба с корупцията, като същевременно се изразява очакване за последователно практическо прилагане на тези нови правила.

По отношение на положението на медиите в Северна Македония, Пaрламентарното събрание на Съвета на Европа изтъква, че това остава непроменено. Тук са посочени идентифицираните проблеми от миналото, като финансовата устойчивост на независимите медии, саморегулирането, прозрачност на медийната реклами от държавните институции и политическите партии, както и независимостта на държавната телевизия.

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!