Проф. Ангел Димитров: Днешната среща е безплодна, още сме някъде в 10-и век

  • Written by:

За съжаление не мога да кажа, че първата за тази година среща (12-а поред досега – бел. ред.) с колегите от РС Македония внесе някакъв оптимизъм. Тя е напълно безплодна.

Това каза съпредседателят на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси с Република Северна Македония проф. Ангел Димитров, предаде репортер на БГНЕС.

Проф. Димитров обобщи, че единственият положителен резултат е да се подпише неподписан протокол от предишни срещиТова е важен момент, защото без тях, не може да се официализира работата на съвместната комисия.

Успяхме да придвижим напред и да подпишем протокола от деветата среща. На път сме, и това е единственият положителен резултат от днешната среда, да подпишем и протокола от десетата среща, която се проведе миналата година. Надяваме се в близките дни да видим подписан и десетия протокол, коментира проф. Димитров.

По думите му, напредък няма и категорично отхвърли „бодрите” твърдения на политици от РС Македонияче историците вече са завършили Средновековието и вървят напред.

Ние сме още някъде в 10-и век и няма никаква крачка напред, защото с нашите колеги не може да стигнем до разбирателство за подготовка на един общ текст, предложение до двете правителства, за учебниците на РС Македония, в които се третира това историческо време и конкретно за края на Първото Българско царство и времето, в което владетел е цар Самуил и неговите наследници.

Тези разговори са не само много сложи психологически за нас, защото се сблъскваме със странно за нас нежелание от нашите колеги да се съобразят с основни за научните изследвания принципи, а именно уважение към историческите източници и съобразяване с доминиращите исторически източници по тази тематика, световната историческа наука.

Нашите колеги си дават сметка, че тяхната позиция е трудно защитима, но упорито настояват да бъдат равнопоставени постиженията на световната медиавистика, в случая и на българската, и някои съчинения по тази тема на местните историци и на няколко души от бивша Югославия.

Подобни тези не могат да бъдат равнопоставени, категоричен бе проф. Димитров.

Още нещо, което неприятно ни изненада е, че нашите колеги искат да се намери нов подход и нови оценки за това историческо време и за цар Самуил, които се разминават с оценката, по която имахме съгласие, когато предлагахме съвместното честване на този български владетел.

Подобен двоен стандарт показва нежелание да се направи крачка напред. За нас е крайно неприемливо упоритото бягство от определението обща история, което е залегнало в Договора за приятелство и добросъседство, каза още проф. Димитров.

Той съобщи, че след по-малко от две седмици ще има нова техническа среща. В края на април трябва да се проведе 13-та поред среща на съвместната историческа комисия.

На въпрос на БГНЕС, че комисията е ключов елемент от Договора за добросъседство, който трябва да изведе Македония до интеграция в ЕС и на какво се дължи спъването или забавянето на нейната работа: на действията на дълбоката държава, както твърди Любчо Георгиевски или на стената издигната между България и РС Македония още от Югославия, както заявява Зоран Заев, проф. Ангел Димитров отговори: „Нещата са комплексни всичко това, което казахте във въпроса си съществува в нагласите. Ние познаваме нашите колеги добре. В този период, който съвсем не е кратък от 2018 г., забелязахме известна промяна в тяхното поведение, макар че от самото начало сме свидетели на фундаменталните различия в интерпретацията на миналото. Промяната в нагласите, безспорно е зависима от политическата атмосфера в страната. Ще се въздържа съвсем съзнателно да насочвам разговора и отговора в чисто политическа посока, защото искам ние, историците, да останем на чисто научен терен. Но вие много добре следите и знаете какви изказвания се правят на високо политическо ниво и добре знаете, че те не могат да не влияят и върху поведението и позициите на нашите колеги“. /БГНЕС

Източник; bgnesagency.com

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!