Продължават проблемите в македоно-българските отношения

  • Written by:

Проблемите в отношенията между Северна Македония и България вече започнаха да стават ежедневие, а външните министерства на двете страни си разменят протестни ноти.

Както съобщихме, в съботата в МВнР на България бе извикан временно управляващият посолството на Република Северна Македония в София, с цел да му бъдат поискани обяснения дали правителството на Северна Македония е било свързано с клеветническата кампания, водена срещу България от словенския „Международен институт за близкоизточни и балкански изследвания“.

По този повод правителството на Северна Македония публикува съобщение за медиите. В него се казва, че Правителството на Република Северна Македония счита за неуместно призоваването на изпълняващия длъжността посланик на страната в София, Владимир Крстевски в българското министерство на външните работи за становище, изразено от трета страна, в анализ, който бил свързан с Правителството и бил изготвен от Института за балкански и близкоизточни изследвания (IFIMES) в Любляна.

По-нататък в съобщението се посочва, че IFIMES бил нает като уважаван институт за консултантски услуги, базиран на анализ на политиката за превантивна дипломация и мерки за изграждане на доверие на регионално и глобално ниво, но споразумението му с правителството на Северна Македония приключило през 2019 година. От македонското правителство изтъкват, че от две години този институт няма ангажимент, свързан с работата на правителството, нито правно обвързващи задължения към правителството на Северна Македония и кабинета на министър-председателя, а преди 2019 г. IFIMES никога не е участвал в анализи, свързани с отношенията между Северна Македония и България.

Правителството на Република Северна Македония съобщи и това, че остава ангажирано и отворено за интензивни разговори и приятелски диалог, за да се постигнат решения възможно най-скоро, които да насърчат подобряването на отношенията между Северна Македония и България и да изградат общото бъдеще на двете страни в ЕС чрез общи основи. От македонското правителство очаквали приятелските маниери и отношения да бъдат засилени и от двете страни, за да час по-рано заедно с България могат да кажат, че „намерихме решение, в което няма губещи“ и възможно най-скоро да се справят с предизвикателствата на новото време.

Вчера бе изпратена протестна нота от Министерството на външните работи на Северна Македония до Министерството на външните работи на България. Причината за протестна нота беше видеоклипът на евродепутата Ангел Джамбазки от партията ВМРО-БНД. Във видеото той казва, наред с други неща, че „Македония е българска, а България е преди всичко“.

В протестната нота на македонското МВнР пише, че риториката, изразяваща териториални претенции към съседи, не е подходяща за съюзници от НАТО и членка на Европейския съюз, което е пряко и в разрез с идеалите и ценностите на ЕС, на които и двете страни са силно ангажирани.

Македонските медии съобщават, че от МВнР на Северна Македония са заявили, че за това ще бъдат информирани съответно и институциите в Европейския съюз.

Днес по повод протестната нота от македонското МВнР, последва реакция от министерството на външните работи на България. В съобщението се посочва, че по повод получена нота от посолството на Република Северна Македония в София относно предизборен клип на евродепутата Ангел Джамбазки, МВнР на България би искало да заяви, че смята въпросния материал за неуместен.

От българското външно министерство подчертават, че посланията изразени във видеоклипа, не изразяват официалната позиция на българското правителство и че България няма никакви териториални претенции към други държави и това е многократно декларирано.

В съобщението се отбелязва, че този клип от български политик идва след 3-дневното мълчание на правителството на РСМ, което са призовали да се разграничи от клеветническите публикации на словенската неправителствена организация „Международен институт за близкоизточни и балкански изследвания“.

В края на съобщението на МВнР на България пише, че правителството в Скопие не само, че не е осъдило въпросните публикации, но нарекло „реномиран“ института, който нападал с лъжи две държави-членки на ЕС: България и Германия. Българското МВнР изразяава и забележка за пълното информационно затъмнение в медиите на Република Северна Македония относно българския демарш по повод словенската НПО, което според тях, свидетелствало доколко властите в тази страна-кандидатка за ЕС толерирали плурализма и правото на свободно изразяване на мнение.

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!