Продължават преговорите между Северна Македония и България за решаване на нерешените въпроси
Северна Македония и България ще продължат диалога, за да намерят решение на проблемите във взаимните отношения, които бяха причина Северна Македония да не започне преговори за членство в ЕС през миналата година.
От МВнР на Северна Македония съобщиха, че през изминалата седмица министърът на външните работи Буяр Османи имал комуникация с неговата българска колежка – министър Екатерина Захариева. Двамата министри са се договорили през следващите дни да се направи обмен на предложения от двете страни във връзка с предложения акционнен план от Северна Македония.
За тази цел, на посещение в София отново ще пристигне специалния пратеник на македонското правителство за България, Владо Бучковски. Македонското МВнР съобщи, че ролята на специалния пратеник Бучковски е да пътува редовно до България, за да следва реализацията на акционния план и да насърчава сътрудничеството между ресорните министерства на двете държави. Заради това, се очаква през следващия период Владо Бучковски да прави чести пътувания по маршрута Скопие – София.
Да напомним, че Владо Бучковски беше назначен за специалния пратеник за България през ноември 2020 г., а неговия мандат е една година. Тогава правителството на Северна Македония съобщи, че целта на неговото назначаване е да се завърши успешно процеса на решаване на нерешените въпроси с България и да се създаде атмосфера за реализиране на проектите, които са част от Договора за добросъседство и приятелство и са от интерес на двете държави.
По време на посещението му в София миналия месец, Бучковски се срещна с държавното ръководство на България – с премиера Борисов, президента Румен Радев, след това с българските министри на отбраната и външните работи – Каракачанов и Захариева, а последната среща беше с лидера на българската опозиция, Корнелия Нинова.
Днес министърът на външните работи на Северна Македония, Буяр Османи в интервю за „Радио Свободна Европа“ отново заяи, че преговорите между двете държави трябва да се провеждат в рамките на Договора за добросъседство. Според него, единственото решение е да се върнем към принципите на Договора, но да са намерат механизми как същия да се направи по-бърз, по-динамичен, за да се създадат резултати.
Буяр Османи каза, че възгледите за съседите в Северна Македония са били изградени по предишната система и те бяха антибългарски, антиалбански и антигръцки. Македонския външен министър изтъкна, че сега, когато страната влиза в друг съюз с други страни в НАТО и ЕС заедно с България, Гърция и Албания, не може да гледа света със същите очила.
Той добави, че няма предвид да се наложи нов наратив, който да замести предишния, а да се пречупи стария, да се премахнат ограниченията и рецидивите наследени от историята, които са създадени от един друг държавен интерес. За пръв път погледът към съседите и към историята да се създаде в Скопие, от гражданите на Република Северна Македония – македонци, албанци, турци и всички останали.
Източник: ГЛАС ПРЕСС