Премиерът за 10 ноември: Като демократ по душа, за мен най-голямото постижение е свободата на избор

  • Written by:

Премиерът Бойко Борисов направи изявление по повод 31 години от началото на демократичните промени в България – на 10 ноември 1989 година.

В официалния си профил във Фейсбук:

„10-ти ноември е дата, която трябва да помним! Тази дата промени съдбата на България и на всеки човек. Минахме през много труден преход, но важното е, че съхранихме мира и продължихме напред. Страната ни стана член на НАТО и Европейския съюз благодарение на много работа и консенсус както между политическите партии, така и в обществото. Трябва обаче да помним, че през целия преход имаше една партия, която водеше последователно България към фалити на банки, хиперинфлация, купонна система, режим на тока и европейска изолация. Да помним, за да не се повтаря!

За мен, като демократ по душа, най-голямото постижение на 10 ноември е свободата на избор! Днес всеки е свободен да избира, да е критичен към властта. Това е ценност, която трябва да отстояваме всички. Бъдете свободни, но и отговорни!“.

Историята

Точно преди 31 години на днешния ден пленумът на ЦК на БКП гласува оставката на Тодор Живков като генерален секретар. Той не е харесван от руския лидер Михаил Горбачов, който иска отстраняването му.

В България движеща сила на свалянето на Тодор Живков стават така наречените „чавдарци“, формирани на 5 ноември 1989 г. по инициативата на Добри Джуров, припомня „Фокус“. В групата влизат Добри Джуров, Йордан Йотов и Димитър Станишев.

Кулминацията на събитията настъпва в периода 4-10 ноември 1989 г. Първият символичен акт е извършен на тържествено събрание по случай годишнината на Октомврийската революция в Партийния дом. Тогава посланикът на СССР в България Шарапов за първи път не спомена в своя доклад името на главата на държавата, в която е акредитиран.

На 7 ноември, на прием в съветското посолство, Джуров, Йотов и Станишев искат среща с Живков, която се състои на следващия ден. На срещата тримата искат неговата оставка. Той приема с уговорката това да стане не на насрочения за 10-и ноември пленум на ЦК, а на следващия, чиято дата тогава все още не е определена. Под натиска на съветския посланик, който оценява като грешка съгласието за отлагане, „чавдарци“ отново искат среща с Живков. На срещата, състояла се на 9 ноември, Джуров, Станишев и Йотов искат оставката да се осъществи на настоящия, а не на следващия пленум на ЦК.

Поставен под такъв натиск, Живков се съгласява да подаде оставка. Против неговата оставка се обявяват Милко Балев и Димитър Стоянов, но тя е гласувана. На негово място е избран Петър Младенов.

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!