Преди 30 години в Босилеград се проведе Първата среща на писателите от българското национално малцинство в бивша Югославия!
Организатори на срещата бяха списание“МОСТ“, излизащо в рамките на Издателство „БРАТСТВО“ в Ниш. Домакини бяха писателите от Босилеград и културните деятели на града. Основната тема на двудневния форум беше ролята на майчиния български език в литературата, образованието, културата, журналистиката, публичното пространство в общините в които живее българското национално малцинство.
Тази среща събра на едно място голям брой изявени и утвърдени имена в литературата на българите в Сърбия, като: проф.Марин Младен, Прокопи Попов, Миле Присойски, Александър Дънков, Стойне Янков, Милка Христова, Арсо Тодоров, Иван Николов, Радко Стоянчов, Зденка Тодорова и други.
За съжаление, някои от тях вече напуснаха този свят оставяйки след себе си своите книги с проза, поезия, публицистика..
Междувременно в Цариброд се проведоха десетки по-малки литературни срещи, но тази беше първата и може би най-стойностната, защото в едно много опасно време показа, че в Сърбия има българи които пишат на майчиния си език и което е много важно – да го защитават от всякакъв вид посегателства!
Източник: ГЛАС ПРЕСС