По-различна Сурова в Босилеградско
Сурва в пандемия: Обичаят в Босилеградско се проведе при ограничения
Обичаят Сурва се проведе въпреки пандемията. Коронавирусът не спря традиционните прояви на сурвакарите.
С цел безопасно провеждане на празника сурвакарите носеха маски и не влизаха по домовете на хората и спазваха разстояние. Събрани на групички от по няколко деца, те обхождаха домовете само на своите близки и съседи. Групите които минаха през града бяха съставени от по две или три деца, а в сравнение с миналата година бяха много по малко.
Сурвакането е най-характерният за Православната Нова година обичай, известен в нашата община от далечни времена. Босилеградчани вярват, че сурвакането има голяма роля в това новата година да бъде успешна. Дряновото дърво има магическа сила, то някак си увеличава силата на благопожеланията. Много е добре че въпреки всичко имаше сурвакари, защото преданията сочат, че ако обичаят не се състои, то годината няма да е добра – разказват хората в Босилеград.
Този обичай представлява пожелание и обредно осигуряване на здраве, чрез докосване със сурова (най-често дрянова) пръчка.
Сурвакарите са деца на възраст от 4-5 до 10-12 г. (някъде само момченца).
В чиста премяна и с торбичка, всяко дете носи свежо откършена и украсена пръчка, която има специално название – сурвакница, сурвачка, суровакница, василичарка и др. Нейната украса, свързана често с основния за даден район поминък, е твърде разнообразна – преплетени клонки, разнообразни вълнени конци и др. Най-напред децата удрят с пръчка всеки член от семейството, като започват от най-възрастния и честитят пеейки песни.
Навсякъде те получават от домакините кравайчета, плодове, орехи, дребни пари и други домашни продукти.
ММ ГЛАС ПРЕСС
Източник: ГЛАС ПРЕСС