Лидерите на македонската дипломация се на посещение в Брюксел
Вицепремиерът на Северна Македония, отговарящ за европейските въпроси, Никола Димитров и министърът на външните работи Буяр Османи, от вчера са на работно посещение в Брюксел. В рамките на тяхното посещение в столицата на Европейския съюз, те се срещнаха с редица висши служители от Съюза и неговите държави-членки.
Македоските дипломати вчера първо се срещнаха с комисаря на ЕС за управление с кризи, Янез Ленарчич. Димитров и Османи са изразили благодарност за помощта, предоставена чрез Механизма за гражданска защита на ЕС, който беше активиран малко след обявяването на пандемията на коронавируса. Чрез Механизма за гражданска защита на ЕС, който е под прякото ръководство на еврокомисаря Ленарчич, на Северна Македония й бяха предоставени защитно и медицинско оборудване от Чехия, Австрия, Словакия, Естония, Румъния и Германия, докато Швеция изпрати медицински персонал в помощ на персонала на Клиниката по инфекциозни болести в Скопие, в борбата срещу Covid-19.
Също така, двамата македонски дипломати са подчертали важността ЕС да предостави ваксини за региона на Западните Балкани възможно най-скоро, за което вече са отпуснати 70 милиона евро.
След това Димитров и Османи се срещнаха с министъра на външните работи на Швеция, Ан Линде и министъра на външните работи на Финландия, Пека Хависто. Фокусът на разговорите по време на двете срещи бил върху следващите стъпки по европейския път на Северна Македония, включително приемането на преговорната рамка и провеждането на първата междуправителствена конференция на страната с ЕС.
Македонския вицепремиер отговарящ за европейските въпроси и министърът на външните работи снощи са провели среща и с Аугусто Сантос Силва, министър на външните работи на Португалия, страна която към момента председателства със Съвета на ЕС. На срещата са били обсъдени програмата и приоритетите на португалското председателство с акцент върху очакванията за процеса на разширяване в предстоящия период.
По време на разговора Димитров и Османи са подчертали, че на процеса на европейската интеграция трябва да се обърне повишено внимание, особено в случая със Северна Македония, която от март миналата година има консенсусно решение от всички държави-членки да започне преговори. Те са потвърдили ангажимента на Северна Македония към процеса на реформи, като са подчертали, че ясната перспектива на страната като бъдещ пълноправен член на ЕС е най-силният тласък за продължаване на процеса на реформите.
Външният министър на Португалия, Аугусто Сантос Силва потвърдил, че процесът на разширяване е важен въпрос за португалското председателство с ЕС и че в рамките на своите компетенции те ще направят всичко по силите си, за да активизират диалога за хармонизация на преговорната рамка, с цел официално да започнат преговорите за присъединяване между Северна Македония и ЕС.
Днес вицепремиерът Никола Димитров и външния министър Буяр Османи проведоха среща с вицепрезидента на Европейската комисия и върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, Жосеп Борел.
Димитров и Османи са приветствали активната ангажираност на върховния представител на ЕС Борел в подкрепа на европейската перспектива на региона, както и започнатите инициативи за осигуряване на мир, стабилност и просперитет в Западните Балкани. Те са изразили специална благодарност за приноса му за приемането на решението за започване на преговори със Северна Македония от Съвета на ЕС, което след това беше потвърдено от Европейския съвет през март миналата година.
По отношение на глобалните предизвикателства на срещата с високия представител на ЕС било подчертано, че страните от Западните Балкани, в допълнение към пандемията, споделят общи предизвикателства с ЕС и по отношение на миграцията, борбата срещу организираната престъпност и тероризма, борбата срещу дезинформацията и хибридните заплахи, изменението на климата, дигитализацията и др.
Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, Жосеп Борел приветствал високото ниво на привеждане в съответствие на външната политика на Северна Македония с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС.
Източник: ГЛАС ПРЕСС