Изграждането на железопътната линия между Северна Македония и България се ускорява

  • Written by:

Темата за изграждането  на железопътната линия между Северна Македония и България, която е част от международния транспортен коридор № 8 отново е актуална. По повод Деня на македонските железници – 9 април, директорът на инфраструктурата на македонските железници, Хари Локвенец обеща, че железопътната линия между двете държави ще бъде завършена по време на неговия мандат.

Локвенец за македонските медии заяви, че железопътната линия от Куманово до границата с България е дълга 89 км и е разделена на три участъка. Първият е от Куманово до Беляковце с дължина 31 км на стойност около 40 милиона евро, вторият от Беляковце до Крива паланка с дължина 34 км и стойност 140 милиона евро, а третият участък от Крива паланка до границата с България е с дължина от 24 км и прогнозна стойност от 405 милиона евро.

Той представи на журналистите няколко данни, които говорят за техническата сложност при строителството на тази железопътна линия. Хари Локвенец каза, че в Северна Македония към момента има железопътни линии со обща дължина от 700километра, на които има 180 моста. От друга страна, само на тези 89 км од жп линията Северна Македония-България са планирани 100 нови моста и 40 тунела. От тях, за последните 24 км, от Крива паланка до ГКПП Деве Баир-Гюешево, са планирани 50 моста и 24 тунела.

Според директора на инфраструктурата на македонските железници, икономическата рентабилност на жп линията е очевидна. Той каза, че от 1.600 тона до 2.500 тона стоки могат да бъдат транспортирани с един влак, докато същото количество ще изисква 80 камиона с капацитет 20 тона. Освен това железопътният транспорт се реализира с помощ на електричество, което означава минимално замърсяване на околната среда. Също така, с реализацията на този проект Северна Македония и нейната столица Скопие щяли да се превърнат в най-важният инфраструктурен транспортен фактор на Балканите и общо в страните на Югоизточна Европа.

Хари Локвенец подчерта, че първите две фази от Куманово през Беляковце до Крива Паланка се финансират от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), докато финансирането за последния участък ще бъде съвместно от ЕБВР и Европейската инвестиционна банка. Средствата ще бъдат получени чрез заеми, но също така Северна Македония ще получи и грантове.

Директора Локвенец напомни, че за втората фаза през 2017 г. на срещата на върха в Триест са били предоставени 68 милиона евро безвъзмездна финансова помощ, а през 2016 г. чрез програмата IPA 2 за третия участък от Крива паланка до границата с България са били получени 60 милиона евро. Той добави, че на 26 февруари, Северна Македония успешно кандидатствала чрез Инвестиционната рамка на ЕС за Западните Балкани за 182 милиона евро европейска безвъзмездна финансова помощ и изрази надежда, че с напредването на проекта и тези средства ще пристигнат.

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!