ЕС ще преразгледа Споразумението за асоцииране с Украйна
Споразумението за асоцииране между Украйна и Европейския съюз е обемен документ, включващ 486 точки и повече от 120 страници, без да се броят няколко десетки приложения. Споразумението обхваща всички аспекти на взаимодействието, вариращи от глобални въпроси на политическото, икономическото и финансовото сътрудничество и завършващи с нюансите на организацията на пощенските услуги и туризма.
Споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС беше подписано и ратифицирано от Украйна през 2014 г. Напълно влезе в сила на 1 септември 2017 г. Съгласно клауза в Споразумението, то може да бъде преразглеждано на всеки пет години.
За необходимостта от ревизия на Споразумението с ЕС Украйна отдавна говори, по-специално за определянето на квоти, тарифи и други условия на търговия със страните от ЕС.
На първо място трябваше да се актуализира търговската част на споразумението. Украйна счита разпределените търговски квоти за недостатъчни. Някои от тях са изтощени още през първата седмица на всяка нова година. По-специално това се отнася за редица квоти за селскостопански продукти.
Украйна разчита на още по-голяма либерализация на условията за функционирането на зоната за свободна търговия с ЕС (споразуменията предвиждат това да се създава постепенно в продължение на 10 години). Украйна би искала да види в следващата версия на споразумението, освен разширяване на квотите, намаляването на вносни мита за много стоки и опростяване на процедурата за превоз на стоки през границата.
„Индустриалната безвизова“ система също се разглежда като един от компонентите на зоната за свободна търговия – система, при която стоките, произведени в Украйна, ще могат да навлизат на пазарите на ЕС без допълнителни сертификати, разрешителни и т.н. За да влезе в сила индустриалното безвизово пътуване, Украйна трябва да приведе законодателството си в съответствие със стандартите на Европейския съюз.
Преразглеждането на Споразумението за асоцииране не означава никакви промени в областта на безвизовия режим, тъй като този режим е въведен с напълно различен документ. Решението за визова либерализация с Украйна беше взето от Съвета на ЕС през 2017 г.
Още за четене…
Източник: ГЛАС ПРЕСС