Д-р Врабевски с мащабна благотворителна дейност и по време на епидемията
Над 4317 млади хора са преминали през безплатни курсове и обучителни програми на Фондация Българска Памет през последните 10 години. Това показват анализите, съобщи пред Дарик Д-р Милен Врабевски, носител на приза „Мъж на годината 2019“ за цялостна народолюбива дейност. Екипът му продължи инвестициите си в образованието на талантливите деца на България, в битката с демографската криза и реинтеграцията на българската диаспора, въпреки епидемиологичната обстановка, която възпрепятства реализацията на много от благотворителните дейности и ежегодни образователни семинари.
„Честта и отговорността, която представлява титлата „Мъж на годината“ предизвиква у мен чувство на задължение пред всички, които ми гласуваха доверие“, казва Врабевски. В условията на глобална криза, проектите в подкрепа на младите хора, не само от българската диаспора, но и за тези от по-бедните български райони, дори са повече през изминалата година.
През 2020 г. той финансира изграждането на водопровод в с. Туминец, Албания, благодарение на което, в две от деветте села в областта, вече има 24-часово водоснабдяване. За нуждите на Община Преспа Фондацията закупи и достави на място (въпреки всички трудности) пожарна, линейка и високопроходим автомобил, каквито липсваха изобщо в региона. Днес те са в помощ на над 10 000 души в областта, в която хората живеят в крайна бедност след разрушителното земетресение в Албания през изминалата година. Училището в с. Пустец разполага с нов оборудван компютърен кабинет, учителска стая и библиотека, също финансирани от Фондация Българска Памет.
С кабинет по информатика се сдобиха и учениците от СОУ „Яне Сандански” в гр. Струмица, РС Македония. В гр. Делчево бе реставран и на най-големият православен храм „Св. Св. Кирил и Методий“.
В разгара на пандемията, през април 2020 г., бе доставено и дарение от лични предпазни средства – маски, очила и гащеризони – за лекарите на първа линия от района на градовете Струмица и Делчево, както и за медиците в болницата в гр. Свети Никола в РС Македония.
За поредна година Д-р Милен Врабевски подкрепи със средства и годишния концерт на Дружеството на банатските българи в България – „Фалмис“ – инициатива за трансгранично сътрудничество и връзка между знанието и културата на българите от всички краища на света.
През цялата година не прекъсна и подкрепата за българските многодетни семейства. Фондацията на Д-р Врабевски подпомага финансово, осигурява доставката на хранителни продукти, уроци за децата и семейни почивки на над десет многодетни семейства в България. През изминалата година изцяло финансира ремонта на къщата на семейство Зартови от град Русе, които имат 11 деца. Всяко едно от тях получи и личен компютър, за да може да участва активно в дистанционното обучение по време на пандемията. На майката Ивелина бяха осигурени средства за шофьорски курс, за да може да превозва децата до училище и детската градина.
Като част от проектите, в подкрепа на образованието на младите хора, се проведоха и няколко семинара по проекта „Зелено предприемачество за устойчиво развитие и социално включване на младите“, съфинансиран по програма Еразъм +, Ключова дейност 1 „Образователна мобилност за граждани”. Осъществиха се и няколко младежки конференции на тема: „Приносът на младите хора за преодоляване на предизвикателствата от дигиталната трансформация на пазара на труда в XXI век”, също съфинансиран по програма „Еразъм+“.
Благодарение на стратегическото партньорство и сътрудничество между Фондация Българска Памет и Фондация „Ханс Зайдел“ се реализира и „Двумодулна академия за млади регионални лидери и евроинтеграция„.
В условия на криза се проведе и ежегодният семинар на Фондацията, чиято тема през 2020 г. бе „Зелена икономика и дигитално бъдеще“. Събитието беше част от по-големия проект „Силна национална идентичност – силна европейска идентичност“ и в него взеха участие младежи от България, РС Македония, Албания, Сърбия, Молдова и Украйна.
Над 430 момичета и момчета от 12 по-малки и отдалечени населени места в България преминаха безплатни кандидатстудентски курсове по различни предмети – част от инициативата „Път към университета“. Тя е насочена към млади хора с нисък социален статус от различните етнически общности, които са с ограничени възможности за развитие.
Фондацията финансира и програма „Дигитални науки“ за учениците в СУ „ Димитър Благоев”, гр. Доспат и СУ „Св. Паисий Хилендарски”, с. Абланица, която се осъществява съвместно с Училищна „Телерик“ академия. „Тази инвестиция е част от дългосрочната ни стратегия за подпомагане на развитието на младите хора в югозападна България. Следващата ни крачка е да организираме подобни програми и за българското малцинство в Албания“, коментира пред екипа на „Дарик академия“ Д-р Милен Врабевски.
„Уверявам ви, че няма да спрем да се развиваме и да добавяме стойност към живота на всички българи не само у нас, но и по света. Правя всичко това, защото си струва и защото съм убеден съм, че това са инвестиции в бъдещето на страната ни“, категоричен е той.
Източник: darikradio.bg
Източник: ГЛАС ПРЕСС