Гражданите на Северна Македония са на 94-то място в света според индекса на щастието
Мрежата на ООН за намиране на решения за устойчиво развитие, публикува нaй-новото издание на Световния доклад за щастието (World Happiness Report), в който земите в света са класирани според степента на щастие на тяхните граждани. Това е ежегоден доклад, който съдържа статии и класиране на националното щастие въз основа на оценките на респондентите за собствения им живот.
Докладът очертава принципите на световното щастие, причините за щастието и бедността, както и последствията, които са описани в тематичните изследвания. Индексът на щастието се базира на фактори като БВП на глава от населението, продължителността на живота на гражданите, свободите, щедростта, възприемането на корупцията и икономическите субекти.
Докладът за щастието в света за 2021 г. се фокусира върху ефектите на Covid-19 и как се справят хората по целия свят. Авторите посочват, че тяхната цел била двойна, първо да се съсредоточат на ефектите от Covid-19 върху структурата и качеството на живота на хората и второ да опишат и оценат как правителствата по целия свят са се справили с пандемията.
Северна Македония е класирана на 94-та място в света по степента на щастие на нейните граждани, с резултат от 5.101 точка. Това я нарежда на последно място между страните от региона, заедно с Албания, която е едно място по-горе на таблицата.
Най-щастливи от региона на Балканите са гражданите на Косово, които се намират на 33-то място на таблицата. След това идват Ръмуния на 46-то място, Сърбия на 48-то място, Хърватия на 60-то място, а Босна и Херцеговина е на 64-то място на индекса на щастие. По-щастливи от македонските граждани на Балканите са и гражданите на Гърция коя завзема 68-то място, Черна гора е на 72-то място, а гражданите на България се намират на 88-то място в класацията на щастието.
В световен мащаб, най-щастливи са гражданите на Финландия, Дания, Швейцария, Исландия и Холандия. От друга страна, най-нещастни на света през миналата година са били гражданите на Афганистан, Зимбабве, Руанда, Ботсвана и Лесото.
Източник: ГЛАС ПРЕСС