В Тараклия отбелязаха Деня на бесарабските българи с международна научна конференция
Учени от шест държави – Молдова, България, Украйна, Румъния, Беларус, Русия ще изнесат доклади за заслугите на генерал Иван Инзов, главен попечител на бесарабските преселници през периода на 1818 -1845 г., за приноса му за развитието на културата, образованието, икономиката на бесарабските българи – преселници от онова далечно историческо време.
На откриването на конференцията с поздравителни адреси към бесарабските българи се обърнаха ректорът на Тараклийския държавен университет д-р Мария Паслар, председателят на района Тараклия Иван Паслар, председателят на Управителния съвет на Асоциацията на българите по света Младен Станев, началник на Дирекцията за военни паметници в Министерството на отбраната на Република България, полковник Манол Тенчев и други гости от Русия, Украйна и Молдова. Българският посланик в Молдова Евгени Стойчев приветства участниците на научния форум и поздрави българите от името на президента на България Румен Радев.
В приветствието си ректорът на висшето училище в Тараклия отбеляза, че днешният международен форум е важна научна проява, защото обединява бесарабската българска общност в съхраняването на историческата памет, в познаването на своите корени, на важните исторически събития и личности и във възпитанието на младото поколение в дух на родолюбие.
„Днес ние честваме една от най-важните дати в бесарабската история – Деня на бесарабските българи, които са допринесли за изграждането на нова българска държава, за културното възраждане на българския народ, за съхраняването на българската идентичност и родовата памет. Никога не трябва да забравяме кои сме и гордо да вървим напред“, каза д-р Мария Паслар.
На конференцията ще бъдат представени 27 научни доклада, разделени в три тематични секции – „Генерал Иван Инзов и преселването на българите в Бесарабия“, „История на българската общност в Бесарабия“, „Култура, език и литература на българите в Бесарабия“.
По време на пленарното заседание ръководителите на таракалийския района и гостите от България връчеха поздравителни грамоти, плакети и значки на българите, допринесли в съхраняването и укрепването на българската идентичност, език и култура.
Церемонията на откриването на форума завърши с малък концерт с участието на студенти от университета и професионалния ансамбъл за българския фолклор „Родолюбие“.
Източник: ГЛАС ПРЕСС