В Молдова отбелязаха 200-годишнината от рождението на Раковски с научна конференция
Международно научно събитие бе организирано и проведено днес онлайн от Научното дружество на българистите (НДБ) в Молдова съвместно с българската библиотека „Христо Ботев“ в Кишинев. Основна цел на дружеството за провеждането на такива форуми е „не толкова да се разкрие нещо ново, колкото да се популяризира и се запознава сънародниците с исторически видни личности и събития на България“, каза при представянето на доклада си историкът Николай Червенков.
Редица събития в София, Котел, Сливен, Карлово, Пловдив, които са посветени на живота и делото на Раковски, имат за цел издигането на патриотичното възпитание на подрастващото поколение и съхраняване на българската национална идентичност и родова памет, отбеляза в приветственото си слово българският посланик в Кишинев Евгени Стойчев. Той благодари на НДБ и българската библиотека за организираното в Кишинев мероприятие в чест великия българин и пожела успех на участниците.
Доклади, разкриващи разнообразието на таланта на Раковски, безмерната му обич към отечеството, неволи и разочарования, представиха учени историци и българисти от Молдова и България.
„Освен ревностен революционер, в различни периоди от живота си Раковски е бил търговец, учител, фолклорист, публицист, политик, дипломат, поет, писател, книгоиздател, журналист, преводач, военен ръководител и други дейности. Знаел е руски, турски, сръбски, френски, арабски, старогръцки, латински и други езици. Поддържа тесни връзки с Добродетелната дружина и ръководителите на българската емиграция във Влашко, Молдова и Русия“, споменаха в изказванията си участниците на конференцията.
Научното дружество на българистите в Молдова планира да постави в края на май паметна плоча в чест на Раковски в молдовския манастир Каприана, където революционерът разработва своите поредни планове за освобождение на родината си.
Вчера в Тараклия, центъра на българите в Молдова, се проведе кръгла маса, посветена на Раковски. Открита бе мемориална плоча с лика и думите му „Бащино огнище не забравяй, стари обичаи не презирай!“.
Източник: ГЛАС ПРЕСС