ВАСИЛ ЛЕВСКИ – 148 ГОДИНИ ОТ ОБЕСВАНЕТО НА ГЕРОЯ

  • Written by:

Д-р Любомира ЖАКОТЕ,

учителка по български език и литература в ТЛ „Васил Левски”, град Кишинев,

член на НДБ в РМ

„Времето е в нас и ние сме във времето. Ние него обръщаме и то нас обръща”

Васил Левски

Всяка епоха ражда своите герои, а те с постъпките си отразяват времето, в което живеят. Един човешки живот не е достатъчен, за да се оцени делото на отдалите живота си за по-добруването на своя народ. Нужно е време, за да се оценят делата. Историята е най-строгият съдник и отрежда заслуженото място на падналите за народна свобода.

Розовата долина е магическо място в България. Там, само на разстояние  15 километра, в Калофер, Карлово и Сопот се раждат трима гении – Ботев, Левски и Вазов. Васил Иванов Кунчев произлиза от бедно семейство. Баща му умира рано и Васил се старае да помага на майка си. Неговият вуйчо предлага помощта си, като вземе Васил при себе си в манастира с обещанието да го изпрати да учи в Русия. Васил се подстригва за монах в Сопотския манастир с името Игнатий. Тихият и спокоен живот, отдаден на молитви, не може да заглуши плача на озлочестените моми и на зачернените майки. Дякон Игнатий разбира, че молитвите и литургиите няма да облекчат страданията на народа. Затова напуска тайно манастира, с което си навлича порицанието на Карлово. Започва да учителства в село Войнягово. Там също е свидетел на безправието на раята, която не може да защити нито себе си, нито своите семейства. В него  укрепва желанието да помогне на своите многострадални сънародници.

През 1862 година в Сърбия се формира Първата легия и Васил Кунчев се записва в нея. Там получава своето прозвище Левски, с което остава в историята. Смята, че България ще се освободи от османско робство с помощта на хайдушки чети, които ще навлизат в страната от Сърбия или Влашко и ще водят боеве в турците. По-късно се разочарова в тази теория и предприема обиколки на страната с цел организиране на разклонена мрежа от революционни комитети. Те ще служат като пунктове за организиране на бъдещата дейност при подготовка и провеждане на въстание срещу султанската власт. През 1869 година, в Букурещ, заедно с Любен Каравелов основава Български Централен Революционен Комитет, който има за цел подготовка на въстание за освобождаване на страната. Предприема втора обиколка на България, за да организира допълнителни комитети и да укрепи вътрешната революционна организация. Била е нужна необикновена смелост и хладнокръвие, за да не попада в ръцете на турските потери и да продължи започнатото дело. Обявен е за враг номер едно на Османската империя. По време на Априлското въстание турците остават изумени как тези овчари и обикновени хора са успели да се въоръжат и организират толкова добре и да окажат яростна съпротива.

В края на 1872 година е предаден и заловен в Къкринското ханче край Ловеч. Първо е отведен във Велико Търново, където е разпитван и измъчван. Независимо от изтезанията не предава никого и поема цялата отговорност за създадената революционна организация. Това спасява неговото дело, което дава своите плодове три години по-късно по време на Априлското въстание. Мрежата, създадена от Левски е с основата на създаването на революционните окръзи и организирането на всеобщата борба за свобода.

По-късно е откаран в София, където е осъден и обесен на 6 ( 18  по нов стил) февруари 1873 година. Екзекуцията е публична. Населението на София е принудено да излезе и да гледа за устрашение и назидание как умира човекът, отдал себе си в името на свободата на народа.  „…Жените плачат, пищят децата…” ще напише по-късно Христо Ботев, негов близък другар и съратник.

След смъртта на Васил Левски революционната организация е спасена от неговите съратници, които свято пазят идеите на своя водач. Благодарение на всеотдайния труд, независимо от опасностите, през април 1876 година избухва най-кървавото и най-добре организираното въстание на българите против Османската империя. То е потушено със средновековна жестокост от турската власт. Но благодарение на това, в Европа се поставя „източния въпрос”, който води до Руско-турската освободителна война и до освобождението на България.

Днес свеждаме глави в знак на почит и благодарност пред подвига на Васил Левски, пожертвал себе си в името на мечтата за „Чиста и свята република”, която неговите последователи осъществяват, за да ни има днес.

Източник: ndb.md

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!