Българският театър в Болград е на 3 години!

  • Written by:

През тези дни самодейното театрално студио „ОнгЪл“ в Болград навърши 3 години. През тези три години в Болград се възроди и укрепна театралната дейност. Театрално студио «ОнгЪл» е към Болградския градски съвет. Студиото се нарича  „Онгъл”, защото това е едно красиво и емблематично название на Бесарабия, което означава „ъгъл” и исторически, и географски обяснява своето значение, символично свързва настоящето и миналото.

Ръководителят на студио «ОнгЪл» Снежана Касим  споделя, че за изпълнението на идеите до ден днешен  са съдействали много хора:  «В момента подготвяме издание „Театърът в Болград“ (работно название). Историята на театъра в Болград не тръгва от нас. «ОнгЪл» засега е само театрално студио – невероятната трупа от интелектуалци на Болград, само доказва, че в Болград има място за театър. Благодаря на колегите за интересния и наситен живот. Благодаря  на зрителя, който е с нас през цялото време на нашето съществуване. Благодаря на Болградския градски съвет, че сме част от културния живот на града».

По време на Българското възраждане, през XIX век Болград е един от първите театрални градове през 60-те години на XIX век. Българският възрожденски театър започва в градовете Шумен и Лом, организатори на представленията и актьори са едни от най-будните българи, а театърът служи на родолюбивите цели на интелигенцията. Затова османската власт преследва театралите и  театралните трупи на територията на България се разпадат. Тогава възрожденският театър се пренася в градовете Болград и Браила. Първото театрално представление в Болград става на 8 август 1863 г. в дома на Иван Атанасович с комедията на Сава Доброплодни „Михал“. Болградската гимназия играе ролята и на център на театралната дейност в града.

Предишна статияИзмаил е включен в международен туристически маршрут

Светлана Драгнева е родена през 1973 г. в с. Виноградное, Болградски район (Бесарабия), Украйна. През 1995 г. завършва българска филология в Югозападния университет «Неофит Рилски» – гр. Благоевград. В момента е докторант в СУ «Св. Климент Охридски». От 1996 г. до днес взема активно участие в културно-просветната дейност на българската общност в Украйна. Заместник-председател е на Асоциацията на българите в Украйна, главен редактор на общоукраинския седмичник на български език «Българите: вчера, днес, утре». Носител е на наградата на ДАБЧ – медал «Иван Вазов», държавна награда на Украйна «Заслужил деец на културата».

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!