България винаги е била един от най-силните поддръжници на европейската перспектива на страните от Западните Балкани, каза Екатерина Захариева

  • Written by:

София, 12 декември /БТА/
България винаги е била един от най-силните поддръжници на европейската перспектива на страните от Западните Балкани, каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева във видеообръщение на конференцията „Западни Балкани“.
Форумът, който протича онлайн, е организиран от евродепутата Ангел Джамбазки от партията на европейските консерватори и реформисти, заместник председател на ВМРО, със съдействието на фондацията „Нова посока“ /New Direction/. За втори път съорганизатор на събитието е Международният републикански институт /IRI/.
В изказването си външният министър Екатерина Захариева припомни последователната подкрепа на България за страните от Западните Балкани, като подчерта, че присъединяването е двустранен процес и страните от региона трябва да полагат всички усилия да се приближат към ценностите на ЕС, които да станат основна част от тяхната политика и основополагащ принцип в реформите им.
Захариева припомни също помощта на България и в кризата, породена от пандемията.
Тя увери, че подкрепата към страните от Западните Балкани ще продължава, но същевременно напомни, че тя никога не е била безусловна. Много държим на това да развиваме добросъседски отношения – както помежду си в ЕС, така и със страните от Западните Балкани. За съжаление ще отбележа, че Република Северна Македония не оцени нашите приятелски добронамерени действия и неглижира предупрежденията ни относно неспазване на договора за добросъсдесво, приятелство и сътрудничество от тяхна страна, посочи Екатерина Захариева. Поради този факт бяхме заставени да не одобрим текста на проекта на преговорна рамка с Република Северна Македония, но въпреки всичко оставаме с надежда, оставаме конструктивни и отворени за диалог, и вярваме, че заедно с колегите от Скопие ще намерим изход от тази ситуация, отбеляза българският външен министър. Тя изрази надежда това да стане по-лесно след успокояване на емоциите и намаляване на езика на омразата към България, който през последните месеци, по думите й, е на безпрецедентно високи нива.
2020 е една от най-тежките години, с които се е сблъсквало човечеството, и се надявам да ни е дала един важен урок – че доверието, солидарността и приятелството са основата, върху която трябва да градим своите отношения, а сме толкова взаимносвързани, че няма как да преодоляваме тежките предизвикателства без да имаме това тясно сътрудничество, заяви още Захариева, която се спря и върху процесите и напредъка и в останалите страни от Западните Балкани.
Властите в Скопие отказват да прилагат договора за добросъседство, коментира организаторът на форума Ангел Джамбазки. Според него три и половина години са били загубени преднамерено, организирано, от кръгове в Скопие, които не желаят сближаването между България и Република Северна Македония, както и не желаят страната да бъде пълноправна част от ЕС. Много се говори днес за това, че България е наложила вето – не, България не е наложила вето, а не е дала съгласие за насрочване на първата конференция на външните министри, на която трябва да се даде формално начало на преговорите. И България има своите изконни и законни основания за това, основани на международното право, заяви Джамбазки. По думите му, договорите се подписват, за да се спазват, а договорът трябва да се изпълнява коректно и честно от двете страни. Когато имаме неизпълнение, саботаж, недобронамереност от едната страна, няма как тези отношения да се развиват и България да ги подмине с лека ръка, затваряйки си очите, каза Джамбазки. Той заяви, че никой в България не оспорва правото на самоопределение на когото и да било, а просто настояваме на историческата и политическата коректност.
Присъединяването на всички държави от Западните Балкани към Северноатлантическия договор няма алтернатива, разбира се няма алтернатива в дългосрочен план и присъединяването им към ЕС, но това трябва да стане само след изчистване на всички двустранни отношения, коментира още Ангел Джамбазки на форума, в който участват и редица международни експерти.

Източник: София
Източник: bta.bg

Източник: ГЛАС ПРЕСС

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!