Mъжките национални отбори по волейбол на Северна Македония и България изиграха два приятелски мача в Скопие

• Written by:

Вчера и днес в Скопие се проведе 44-то издание на мемориалния турнир  по волейбол „Бранко Хаджиильоски – Чайка“. Поради пандемията с коронавируса, тази година на турнира участваха само националните отбори на Северна Македония и България. Волейболният турнир „Бранко Хаджиильоски – Чайка“ е сред спортните събития с най-дълга традиция в Северна Македония. Турнирът традиционно се провежда в град Тетово, но тази година се проведе в Скопие и имаше за цел по-добра подготовка на двата национални отбори за предстоящите квалификации за европейското първенство.

Първия мач в Скопие донесе интересен волейбол и голям обрат в резултата.
Македонските национали започнаха отлично, печелеха точки от всички позиции, имаха солиден блок, докато българските волейболисти правеха много грешки, така че Северна Македония дойде в предимство в сетове от 2:0. В третия и четвъртия сет българските национали играха много по-добре, още в началото на сетовете стигаха до висока преднина и изравниха резултата на 2:2. В решителния пети сет Северна Македония имаше две мач топки при резултат 14-12, но българските волейболисти се защитиха и успяха да спечелят сета с 19-17, което им донесе да победа в мача с резултат 3:2.

Подобно развитие имаше и в днешния мач между двата отбора. Македонските волейболисти отново започнаха отлично и спечелиха първия сет. Но, българските волейболисти в останалите три сета показаха много по-добра игра и за разлика от вчера не позволиха мачът да премине към пети сет, като спечелиха мача с резултат от 3-1 в сетове.

Както вече казахме, турнира в Скопие е част от подготовката за предстоящите квалификации за европейско първенство по волейбол. Европейското първенство през 2021 г. ще се играе в четири държави: Полша, Чехия, Естония и Финландия. От общо 24 участници на първенството, 12 вече са известни, т.е. 4 места принадлежат на страните домакини, а още 8 места са за националните отбори според класирането на първенство през 2019 год.

За останалите 12 свободни места, квалификациите започват в януари. Има общо седем квалификационни групи, а само победителят в групата получава директно класиране. Най-добрите пет отбора, спечелили второто място в седемте групи, също ще се класират на шампионата.

Северна Македония се намира в група Ц, заедно с националните отбори на Турция и Босна и Херцеговина. Всички мачове от тази група ще се играят в Скопие, в периода от 11 до 16 янури. Ако успее да се класира за Евро 2021, това ще бъде второ участие за мъжкият национален отбор на Северна Македония на Европейско първенство по волейбол.

Източник: ГЛАС ПРЕСС